A tranzakciós illeték olyan költség, amit a bankszámla tulajdonosai gyakran észre sem vesznek, mégis jelentős hatással lehet a mindennapi pénzügyi műveleteikre. Bár közvetlenül nem Te fizeted be az államkasszába, a bankodon keresztül ez a költség végül mégis érinthet, éppen ezért jó, ha tisztában vagy vele.
Mi az a tranzakciós illeték és miként működik?
A tranzakciós illeték 2013 óta létezik Magyarországon. Ez olyan költség, amit minden banki tranzakció után meg kell fizetni, legyen az átutalás, készpénzfelvétel, bankkártyás vásárlás. Az illetéket bár az intézmény fizeti meg az államnak, de az esetek többségében áthárítja az ügyfeleire.
Az alapját a tranzakció összege képezi. Például, ha átutalsz 100 000 Ft-ot, az illeték összege 0,45%, azaz 450 forint. Készpénzfelvételnél az arány magasabb, 0,9%, ami 900 forintot jelent ugyanezen összegnél. Egyes műveleteknél az illetéknek nincs felső határa, más tranzakcióknál, mint például az átutalásoknál, maximum 20 000 Ft.
Milyen tranzakciókra vonatkozik?
A tranzakciós illeték széleskörűen alkalmazott, többek között az alábbi műveleteknél:
- Átutalások: bankon belüli és kívüli tranzakciókra egyaránt.
- Készpénzfelvétel: felvételnél ATM-ből vagy bankfiókból.
- Postai tranzakciók: készpénzbefizetés és átutalás esetén.
- Értékpapír vásárlások: 2022 július óta az értékpapírszámlán történő vásárlások is illetékkötelesek.
- Bankkártyás műveletek: vásárlások, készpénzfelvétel és hitelkeretből történő pénzmozgások.
Az tranzakciós illeték mértéke és kivételek
Az illeték mértéke eltérő a különböző tranzakciók esetében:
- Készpénzfelvétel: 0,9%, felső határ nélkül.
- Átutalások: 0,45%, maximum 20 000 Ft felső határral.
- Bankkártyás vásárlás: éves szinten 800 Ft, érintéses fizetés esetén 500 Ft.
Tranzakciós illeték kedvezmények
- Magánszemélyek esetében az 50 000 Ft alatti tranzakciók mentesek az alól.
- 50 000 Ft feletti tranzakcióknál csak a limit részre kell fizetni, kivéve az értékpapír vásárlásokat, ahol a teljes összeg illetékköteles.
Mire figyelj a tranzakciós illetékekkel kapcsolatban?
1. Bankválasztás
Nem minden bank számítja fel az illetéket. Érdemes alaposan áttekintened a különböző intézmények díjszabását és olyan számlacsomagot választanod, ami minimalizálja annak mértékét.
2. Tranzakciós szokások
Ha gyakran utalsz nagyobb összegeket vagy veszel fel pénzt, az illeték jelentős összegű költséget okozhat. Ilyenkor érdemes alternatív megoldásokat keresned, például digitális pénzügyi szolgáltatásokat használnod (Revolut, Wise).
3. Éves jelentés
A bankszámlakivonaton évente egyszer szerepelnie kell, hogy mennyi illetéket fizetett be a bank az állam felé. Ez segít megtudni, hogy mennyire terheli meg a pénzügyeidet ez a plusz kiadás.
Vannak azonban olyan eshetőségek, amikor elkerülheted a tranzakciós illeték megfizetését. Például a QR-kóddal indított átutalások belföldön ilyenek. A további kivételekről pedig könnyen tájékozódhatsz a BiztosDöntés.hu oldalon.
A tranzakciós díjakat elnézve érdemes mérlegelned, hogy mi van olyankor, ha nagyobb összegű készpénz felvétel történik. Most nézzük meg ennek a hátterét!
Hogyan juthatsz olcsón készpénzhez?
A nagy összegű készpénz felvétel szükségessé válhat például ingatlanvásárlás, autóvétel vagy más jelentős kiadás esetén. Azonban a folyamat nemcsak körültekintést, hanem alapost mérlegelést igényel, hiszen a költségek jelentősek lehetnek. Nem mindegy tehát, hogy honnan történik meg a nagy összegű készpénz felvétel.
A bankfióki készpénz felvétel során például, a számlán lévő összeget közvetlenül a bank pénztáránál veszed fel. Ez történhet bankkártyával vagy anélkül is. A bankfióki felvételnek nincs fix limitje, szemben az ATM-ekkel, így nagyobb összegekhez is hozzáférhetsz. Azonban ez a legköltségesebb módja a készpénzhez jutásnak.
Mikor érdemes bankfiókban készpénzt felvenned?
- Ha az ATM napi tranzakciós limitje nem elegendő.
- Ha a felvenni kívánt összeg 1-2 millió Ft.
- Ha nem rendelkezel bankkártyával vagy annak limitjei vannak.
A nagy összegű készpénz felvétel menete és költségei
- Előzetes bejelentés: a nagy összegű készpénz felvételhez a legtöbb bankban előzetes bejelentés szükséges, általában 1-2 munkanappal a tranzakció előtt. Ez azért fontos, mert a bankfiókok nem tartanak korlátlan készpénzt.
- Extra díjak: a bankfióki készpénz felvétel alapdíján felül, extra költségek merülhetnek fel, mint a pénzügyi tranzakciós illeték, ami 0,9% lehet.
Külön díjak nagyobb összeg esetén: egyes bankok külön felszámolják az extra díjat még akkor is, ha végül nem veszed fel az összeget, mert azt mozgatni kell és a szállításnak költségei vannak.
Hogyan spórolhatsz a készpénz felvétel költségein?
1. Használd ki az ingyenes készpénz felvételt!
A törvény szerint, 2 alkalommal, összesen 150 000 Ft-ig ingyen vehetsz fel minden bankautomatából. A MagNet Bank például nyilatkozat nélkül is biztosítja ezt a kedvezményt.
2. Revolut és Wise kártyák
Ezek az online banki megoldások kedvező feltételekkel biztosítják a felvételt. A Revolut havonta 75 000 Ft-ig, a Wise 80 000 Ft-ig ingyenes kivételt kínál.
3. Vásárláskor készpénz felvétel
Bizonyos üzletekben, a bankkártyás vásárlás mellett, 40 000 Ft-ig készpénzt is kaphatsz, ha legalább 3 000 Ft-ért vásárolsz.
4. Alternatív tranzakciók állampapír számlán keresztül
Ha van állampapír számlád, először átutalhatod erre, majd a Magyar Államkincstárból veheted fel készpénzben, nagyobb díjak nélkül.