Egészség, Webáruház

Szívleállás – okok és tünetek

A Magyar Kardiológusok Társasága által készített felmérés szerint, naponta átlagosan 7 ember hal meg hirtelen szívleállás következtében. A közvélekedéssel ellentétben a probléma nemcsak a szívbetegeket, s nemcsak az idősebb korosztályt érinti – gyakran következik be a tragédia olyan személyeknél is, akiknél korábban semmilyen szív- és érrendszeri károsodásra utaló tünet nem jelentkezett. Milyen okok állnak a szívleállás mögött, mi utalhat hirtelen szívleállásra, s lehet-e valamit tenni, ha a környezetünkben valakinek leáll a szíve?

 

Míg sokan csak a filmekből ismerik a hirtelen szívhalált, s csak a képernyőkön látnak újraélesztést és defibrillátort, rengeteg ember a való életben is átéli ezt a krízishelyzetet – akár a saját bőrén tapasztalva meg a hirtelen szívleállás állapotát és az újraélesztést, akár a környezetében élő emberekkel történik meg a tragédia.

A leggyakoribb szívleállást kiváltó okok

A szív leállásáért leggyakrabban öröklődő szívbetegségek, koszorúér-betegségek és szívritmuszavarok tehetők felelőssé, illetve léteznek olyan genetikai tényezők, amelyek hajlamosítanak bennünket a szívleállásra, de tünetek hiányában ezekre sem a beteg, sem az orvosa nem szokott felfigyelni.

A szívbetegségek és egyéb, szervi és genetikai rendellenességek mellett a stressz, a túlzott fizika megerőltetés és más provokáló tényezők is okozhatják a szív leállását. Ilyenkor nincs semmilyen ismert betegség a háttérben, s a tragédia teljesen váratlanul következik be.

Mire érdemes odafigyelni?

Akik valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvednek, azoknál a kockázat jóval nagyobb, mint az ilyen diagnózissal nem rendelkező emberek esetében. Ha a betegnél légszomj alakul ki és a szegycsontjánál fájdalmat tapasztal, fontos minél előbb orvoshoz fordulni!

Tünetek nélkül is érdemes kerülni az extrém terhelést, a dohányzást, a mértéktelen alkoholfogyasztást, a stresszt, s törekedni kell a rendszeres mozgásra és az egészséges ételek fogyasztására.

Ha valaki nem érintett szív- és érrendszeri betegségekben, de a családjában előfordulnak ilyen kórképek, akkor is tanácsos a fent leírtakat betartani, rendszeresen járni kontrollvizsgálatokra a megelőzés érdekében.

Tehetünk valamit szívleállás esetén?

Az emberek többsége pánikkal és kétségbeeséssel reagál arra, ha ő maga vagy egy embertársa rosszul lesz.

Fontos azonban tudni, hogy a lélekjelenlét és a hozzáértés életet menthet! Ha szívproblémára utaló tünetet észlelünk magunkon vagy másokon, a legfontosabb, hogy azonnal értesítse valaki a mentőket!

Ám amíg a mentő odaér, a beteg sokszor meghal, vagy maradandó agykárosodást szenved a leálló vérkeringés következményeképp.

Újraélesztés, defibrillátor használat – tanfolyamon is elsajátítható

Ilyenkor szó szerint életmentő, ha van a közelben valaki, aki tisztában van az újraélesztés módjaival. A filmekben is sokszor látott, manuális és szájon át történő újraélesztés is visszafordíthatja a folyamatot, de már sok helyen elérhető mentőláda és automata defibrillátor vagy félautomata defibrillátor, amely jóval hatékonyabban indítja újra a szívet és a keringést.

A defibrillátor használata és az újraélesztés tanfolyamon is elsajátítható. Az AED néven is ismert automata defibrillátor használata meglehetősen egyszerű, ahogy a félautomata defibrillátor szakszerű alkalmazása sem igényel különösebb egészségügyi ismereteket, azonban csak az használhatja ezeket a készülékeket, aki szervezett képzés keretében sajátította el a defibrillátoros újraélesztést.